Wczytuję dane...

Książki Dla Dzieci

Literatura dla dzieci

Wcale nie tak dawno temu żył sobie poczciwy, acz sędziwy król. Władał on swym królestwem mądrze i sprawiedliwie. Pewnego dnia przybył do niedobry diabełek. Rzekł do monarchy:

Panie, czemuż to marnotrawisz złoto królestwa na księgarnie i biblioteki? Poza niedołężnymi dziadygami nikt dziś nie czyta. Popal niepotrzebne nikomu księgi. Wówczas złoto spożytkujesz na cele ważniejsze. Najmłodszym się ono przysłuży

Dał się zwieść chochlikowi staruszek sędziwy. Odpowiedział:

Prawdę powiadasz. Dzieci obecnie nie czytają, a Ci, co jeszcze to robią, niebawem poumierają. Dzieci są przyszłością świata, atoli one wolą gry, muzykę, filmy, słodycze i wiele innych rzeczy. Zatem rozkażę spalić wszystkie księgi w naszym królestwie. Zaoszczędzę złoto. Wtedy dam dzieciom to, czego pragną

Król jak powiedział, tak uczynił. Polecił spalić cały księgozbiór dziecinny swego kraju. Został po nim jedynie popiół. Przybyło za to gier, filmów i słodyczy. Początkowo radość dzieci była przeogromna.

Minął pewien czas. Bez książek dzieciaczki niespodziewanie posmutniały, a w złości rozbrykanie ich ludzkie pojęcie przeszło. Armia małych nicponiów pustoszyć królestwo ruszyła

Przestraszony król z zamku swojego uciekł. Udał się on do starej wyroczni. W niej ostatniej nadziei królestwa swego upatrywał.

O mędrczyni, powiedz, cóżem złego uczynił? Dałem dzieciom to, czego pragną. Czemu więc małe urwisy buntują się u bram zamku mego?

Wyrocznia zaś rzekła:

Staryś, a głupiś. Ach, biada Ci, biada. Pozbawiłeś młode pokolenie największego skarbu. Jeno powiadam Ci, iż potęga ksiąg trwa po wsze czasy. Tym razem ulitują się nad Twą niedolą. Niechaj będzie to dla Ciebie nauczka. Tragedię byś na ten świat sprowadził.

Wyrocznia magią swoją tchnęła życie w pozostały po księgach popiół. Za jego sprawą spalone księgi na nowo się narodziły. Małe urwisy wtem w grzeczne dzieci się zmieniły. Król wrócił do zamku swego. Poprzysiągł, że już nigdy nie zbezcześci ksiąg. Zrozumiał bowiem, jak ważna jest lektura – zwłaszcza dla dzieci.

Ty również o tym pamiętaj Drogi Rodzicu. Nie zakuwaj swojej pociechy w kajdany pozornych przyjemności współczesnego świata. Zachciej kupić mu książkę. Szeroki asortyment literatury dziecięcej naszego sklepu pomoże Ci dokonać właściwego wyboru i pamiętaj książka to największy skarb!

Sortuj według:
Wyświetl po produktów